Espresso Değirmen Ayarı Nasıl Yapılmalı

İdeal espressonun nasıl yapılacağını tüm unsurları ile birlikte iyi bilmek ve gereken önemi vermek gerekir. İyi bir makineniz ve taze kahveniz varsa espresso yapmak çok zor değil. Eğer bu içecek sizin için vazgeçilmez bir hale geldiyse, kendinize bir espresso makinesi alın ve az sonra vereceğimiz püf noktalarını bir yerlere not edin. Ancak unutmayın, iyi bir espresso için mutlaka iyi kavrulmuş taze kahve çekirdekleri ve iyi bir öğütücü gereklidir. Kahvenizin olması gereken ayarda öğütülmemiş olması kahve zevkinizi tamamıyla yok edebilir.
Peki, espresso için kahvenin doğru öğütülmüş olması neden bu kadar önemli ?

Tadından, içereceği aromalara ve kahvenizin kıvamına kadar yapacağınız espressonun her yönünü öğütme ayarı etkileyecektir. Türk kahvesi kadar ince olmayacak şekilde çekilmesi gereken espresso kahve tozları, olması gerekenden kalın çekilecek olursa kahve kıvamsız olur ve bardağa hızlı boşalacağı için aromaların yeterince açığa çıkmamasına neden olur. Kıvamı ve rengi olması gerektiği gibi olmayan espressonun tadı da tatmin edici olmayacaktır. Olması gerekenden daha ince çekilmesi durumundaysa kahve bardağa daha yavaş boşalacak ve tadı bu defa da acı olacaktır, çünkü ince çekilen kahve arasından zorlanarak geçmeye çalışan basınçlı su istenmeyen aromalarında açığa çıkmasına sebep olacaktır. Bu sebeplerden kahvenin iyi çekilmesi miktarı kadar önemli bir konudur.

Kahve değirmeniyle öğütebileceğiniz kahvenin ayarını yapmak espressonun en önemli aşamalarından birisidir. Burada temel alınacak nokta kahvenin kaç saniyede ve ne miktarda fincana boşaldığıdır. Doğru hazırlanmış bir espresso 25-30 saniyede fincanda 25-30 ml. hacimde olmalıdır. (Espresso Italiano Enstitüsü’ne göre 25 sn.’de 25 ml.) Eğer 25 ml.ye ulaşma süresi 30 saniyenin üzerine çıkıyorsa kahve daha kalın öğütülmelidir. Aynı şekilde, olması gerekenden daha hızlı dökülüyorsa bu defa da kahveyi biraz daha ince öğütmek gerekecektir.

Her öğütücünün farklı ayarlama yöntemleri vardır.Kulanım talimatlarını dikkatlice okuyunuz.
Deneme yanılma yöntemiyle öğütücü ayarlanmış ve öğütülmüş kahve hazır olduktan sonra, espresso yapma aşamasına geçilebilir. İyi bir fincan tek doz (single) espresso için taze çekilmiş kahveden 7 gram kullanılması önerilmektedir. (Bkz. Espresso Italiano Institute – www.espressoitaliano.org )

Kahve portafiltre haznesinde yeterince sıkıştırılarak pürüzsüz ve düz yüzeyli bir görüntü oluşmalıdır. Espresso için diğer önemli bir husus, portafiltrenin ve fincanların önceden ısıtılmış olmalarıdır.

Bir cevap yazın